طرحواره درمانی خشم

طرحواره درمانی خشم پرخاشگری و مدیریت آن

جالب است بدانید که طرحواره درمانی خشم ، پرخاشگری و مدیریت احساسات ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. یکی از موضوعات بسیار مهمی که در روانشناسی، روان درمانی و مخصوصاً طرحواره درمانی و درمان های هیجان محور مطرح است، شناخت و آگاهی نسبت به احساسات می باشد.
بهتر است مقاله را با چند سوال شروع کنم:

  • تا حالا از خودتون پرسیدین چه احساساتی را بیشتر تجربه می کنید؟
  • اصلاً با احساسات تان آشنا هستین؟
  • میتونین یک لیست از احساساتی که همه آدما تجربه می کنن درست کنین؟
  • به نظرتون چه اتفاقی می افته که بعضی وقتا آدم ها بدون دلیل خاصی با شنیدن یک جمله و یا دیدن یک رفتار ساده منفجر میشن و آمپر میچسبونن و این قدر رفتارشان از نظر شما غیر طبیعی میشه؟
  • به نظرتون خودخوری میتونه یکی از علت‌های این موضوع باشه؟
  • با مهارت مدیریت خشم آشنایی دارید؟
  • میتونین به این سوال فکر کنید که چرا بعضی وقتا افراد کنترلشون رو از دست داده و یا رفتارهایی انجام می‌دهند که جبرانشون ممکنه غیر ممکن باشه؟
  • اگر سواد طرحواره ای دارین به این فکر کنید که بیشتر در کدام طرحواره ها خشم نمایان تر است؟

طرحواره درمانی خشم و پرخاشگری

وقتی صحبت از طرحواره و طرحواره درمانی خشم مطرح می شود، متوجه می شویم که موضوع عمیق تر از یک رفتار ساده است. در طرحواره نقص شرم اگر الگوی رفتاری افراد تسلیم باشد و مورد تحقیر، مقایسه و سرزنش واقع شوند، بعد از تجربه حجم گسترده ای از احساسات منفی، مخصوصا احساس بی ارزشی، دیر یا زود خشم خود را بروز خواهند داد. اگر راهکار مقابله ای آنها جبران باشد، تحقیر می‌کنند و تهدید می‌کنند و تخریب؛ و هیجان غالب آنها خشم است.

در طرحواره محرومیت هیجانی اگر افراد مورد بی مهری و بی توجهی قرار گیرند، دیر یا زود ناراحتی و اضطراب خود را با رفتارهای پرخاشگرانه، قهر و یا بی توجهی نشان خواهند داد. پرخاشگری آنان یا معطوف به خودشان است یا معطوف به جامعه اطرافشان.
در طرحواره بی اعتمادی بدرفتاری اگر مورد بدرفتاری یا سوء ظن، تهدید و یا سوء استفاده قرار گیرند، احتمالاً خشم های انفجاری و انتقام جویانه نمایان می شود. اگر سبک رفتاری آنان جبران باشد هر لحظه شاهد بدبینی و خشم و تردید آنها هستید.طرحواره درمانی خشم پرخاشگری و مدیریت آن

در طرحواره طرد رهاشدگی یا قبل از اینکه رها شوند، رها می‌کنند. شاید می‌خواهند بدین وسیله غم، آزردگی و یا خشم خود را از تنهایی شان نشان دهند؛ و یا آنقدر کنترل گر و وابسته می‌شوند که هر روز و هر روز پرخاش می دهند و خشم می گیرند. و این چرخه طرحواره ای و راهکارهای مقابله ای ناکارآمد آنها ماه‌ها، سالها و قرنها، نسل به نسل تکرار می‌شوند.

در قسمتی از جریان طرحواره درمانی خشم می خواهیم افراد را از احساسات خود آگاه کنیم. احساساتی که اگر شناخته نشوند، ذره ذره روح و جان افراد را می بلعد.
اگر برایتان مهم است که در کنار خانواده، پدر و مادر، همسر و فرزندان؛ در محل کار کنار همکاران و دوستان وجهه عاطفی و اجتماعی خودتون رو حفظ کنید، پیشنهاد می کنم در کنار یک طرحواره درمانگر صاحب صلاحیت مهارت های زندگی را بیاموزید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *