طرحواره درمانی تقویت کننده پوسته روانی

طرحواره درمانی تقویت کننده پوسته روانی ما

هنوز هم معتقد هستم طرحواره درمانی عمیق ترین روش روان شناسی و روان درمانی است. اغراق نیست اگر بگوییم آنچه همه خوبان دارند طرحواره درمانی یکجا دارد.
تمام مراجعینی که تحت نظر یک طرحواره درمانگر صاحب صلاحیت، دوره درمانی خود را می گذرانند، در همه فراز و فرودهایی که تجربه می کنند، رفته رفته متوجه خواهند شد که در مسیر آشتی با خودشان قرار گرفته اند. فکر می کنم توضیح اصطلاح طرحواره درمانی تقویت کننده پوسته روانی گویای موضوع باشد.
همه ما طرحواره داریم. به نظر شما دلیل آن چیست؟ آفرین! به دلیل اینکه همه ما پدر و مادر و خانواده داریم و همه ما گذشته داشته ایم. بنابراین طبیعی است که در مسیر پر چالش زندگی گاهی غمگین، گاهی دلسرد، گاهی عصبانی و در مقابل گاهی شاد و گاهی راضی و گاهی امیدوار باشیم. اما یک نکته اساسی!

طرحواره درمانی تقویت کننده پوسته روانی ما
راه حل اینکه بتوانیم مدت زمان تجربه احساسات منفی را کاهش و احساسات مثبت را افزایش دهیم چیست؟ به نظر می رسد کشف دنیای درونی ذهن و ناخودآگاه، اینکه در مسیر زندگی چه کارهایی را باید انجام داد و چه کارهایی را نباید انجام داد کلید این سوال باشد. کلیدی که طرحواره درمانی آن را به ما هدیه می‌دهد؛ تا بتوانیم پوسته روانی خود را تقویت و نفوذ ناپذیر کنیم. لطفاً واقعیت را بپذیرید و انتظارات تان را از خودتان پایین بیاورید. ما باسواد روان‌شناختی به دنیا نیامده ایم. پس طبیعی است در برابر ناملایمات زندگی آسیب‌پذیر باشیم. در مقابل طبیعی نیست که خود را از فراگیری سواد روانشناسی محروم کنیم.
پس اگر خودتان را حساس می بینید، زود رنج شده اید و پوسته روانی تان شکننده و نفوذ پذیر شده است، زود از کوره در می روید، در بحران‌ها و مسائل ریز و درشت زندگی کم آورده اید، احساس غمگینی می کنید، شکست عشقی خورده اید و عنان اختیار را از دست داده اید، از روابط عاطفی خود لذت نمی برید، دائماً در حال دویدن هستید و به خواسته های تان نمی رسید، هدف گذاری می کنید و حرکت نمی کنید و از خودتان و دنیای اطرافتان متنفرید و یا حتی اگر همه چیز در سر جای خودش قرار گرفته و راضی هستید، پیشنهاد می کنم مهره گمشده زندگی تان را بیابید.
طرحواره درمانی تقویت کننده پوسته روانی ماست و ما را در مدیریت کردن زندگی آماده کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *