طرحواره محرومیت هیجانی و ازدواج بدون عشق

طرحواره محرومیت هیجانی و ازدواج بدون عشق

طرحواره محرومیت هیجانی و ازدواج بدون عشق ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. زمانی که نیازهای هیجانی کودکان در فضای خانوادگی ارضا نمی شود، آن‌ها طعم واقعی و دلچسب محبت و نوازش، حمایت و پشتیبانی، همدلی و فهمیده شدن، ارتباط و صمیمیت، توجه و احترام و دوست داشتن بدون قید و شرط را نمی چشند.
طرحواره محرومیت هیجانی از همان ابتدا در ذهنشان شکل می گیرد و احساس سنگین دوست داشتن نبودن را درک می‌کنند و می پذیرند.

طرحواره محرومیت هیجانی
بسیاری از کودکان بهای سنگینی برای رابطه با دیگران می‌پردازند؛ آرزو می‌کنند که باید زودتر بزرگ شوند و ازدواج کنند. خیلی از آنها به جبران حمایت و محبتی که دریافت نکرده اند، در نقش یاری رسان و کمک کننده ظاهر می شوند. انگار که خود نیازی ندارند، وسیله ای می شوند برای برآورده کردن نیازهای دیگران؛ غافل از اینکه با این روش به تنهایی عاطفی خود دامن می‌زنند و محرومیت هیجانی خود را شعله ورتر می کنند!
کودکان می خواهند خیلی زود بزرگ شوند تا به این وسیله خودکفایی و استقلال را تجربه کنند.
آنها خیلی زود بزرگسالی را تجربه می‌کنند؛ خیلی زود ازدواج می‌کنند؛ خیلی زود در نقش حامی قرار می‌گیرند و خیلی دیر خود را می‌بینند و خیلی دیرتر خودشان را دوست خواهند داشت!

چنین جملاتی را از آنها زیاد می‌شنویم:

  • خیلی زود بزرگ شدم…
  • بچگی نکردم…
  • جوونی نکردم…
  • همیشه به من می گفتند بیشتر از سنت میفهمی…

طرحواره محرومیت هیجانی و ازدواج
عدم اغنا نیازهای عاطفی در دوران کودکی تاوان سنگینی دارد. محرومیت هیجانی ازدواج بدون عشق را در پی خواهد داشت. رابطه‌ای که قربانی یا در آن حامی و ناجی است و در نهایت دیده نمی شود و یا وابسته و درمانده و بی کفایت که باز هم دیده نمی شود!
اشتیاق واهی آنها برای استقلال و بزرگ شدن منجر به روابط عاطفی بی‌ثبات خواهد شد. آنها به امید کسب امنیت روانی خانه را ترک می‌کنند و با فردی ارتباط می‌گیرند که دوباره و دوباره، بارها و بارها احساس دوست داشتنی نبودن را به آنها پیشکش می کنند. محرومیت هیجانی ازدواج بدون عشق را در بردارد و آن را جدی بگیرید.

مازیار جلوه روانشناس بالینی، طرحواره درمانگر و متخصص طرحواره درمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *