ویروس کرونا

ویروس کرونا و مدیریت آن

در این مقاله قصد داریم درباره راه حل هایی برای آرام و خونسرد کردن فردی که از ویروس کرونا می‌ترسد، صحبت کنیم. همانطور که می دانید این روزها نگرانی و مشغله ذهنی اکثر مردم جهان خصوصا کشور خودمان ایران، ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا است. با نگاه واقع بینانه به موضوعات و اتفاقات پیرامون خود، خواهیم دید که روزانه و سالانه تعداد بسیاری از مردم جان خود را در اثر بی احتیاطی و بی توجه به نکات ضروری از دست می‌دهند و شاید غیر از نزدیکانشان کسی به این اتفاق توجهی نکند.

فرض کنید فردی بر اثر بی احتیاطی و بی توجهی به اخطار ها در هنگام رانندگی تصادف کند و چند نفر را در این حادثه از دست بدهد، در این میان بینندگان و شنوندگان خبر ها تنها برای چند ثانبه ناراحت می شوند و تاسف می خورند، و احتمالا بینندگان و شاهدان این سانحه مجددا مرتکب همین بی توجهی و بی احتیاطی در آینده ای نه چندان دور خواهند شد. به نظر شما در کشورمان ایران سالیانه چند نفر بر اثر تصادفات رانندگی فوت می کنند؟

تصور کنید در مسیر سفر و در حین رانندگی شما شاهد سانحه رانندگی ای هستید که با چهار سر نشین جان خود را از دست داده اند، بدیهی است که شما نیز دچار استرس و نگرانی خواهید شد ولی اگر قرار باشد با همین ناراحتی و استرس به رانندگی ادامه دهید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مسلما حال خوبی مناسبی نخواهید داشت و نمی توانید به رانندگی و سفر ادامه دهید، سفر برایتان تلخ و ذشوار خواهد شد و ممکن است به قدری شدت اضطراب و نگرانی در شما بالا برود که منجر به تصادف شود.

مثال دیگری از این بی توجهی را بسیار در خبرگذاری ها شنیده ایم که مصرف سیگار، دخیانیات و موارد مخدر آسیب های روحی، روانی و جسمی به افراد وارد می کند؛ سوالی که پیش می آید این است که چند درصد از مصرف کنندگان سلامت خود را جدی می گیرند؟ چند نفر از بیماران قلبی و ریوی به دلیل بی توجهی و بی احتیاطی به مضرات سیگار و مواد مخدر، بیماری خود را عمیق و سخت تر کرده اند؟

ویروس کرونا چیست

مدیریت استرس در ویروس کرونا

در مثال تصادف رانندگی قطعا اگر به خود مسلط شوید و با چند نکته ایجاد همدلی با آسیب دیدگان و همچنین استفاده از مهارت مدیریت استرس مثل تفس عمیق یا آرمیدگی را بدانید، می توانید شرایط را مدیریت کنید و با خونسردی به مسیر خود ادامه دهید، حائز اهمیت است که قبل از سفر از سلامت اتومبیل و سلامت روحی و جسمی خودتان مطمعن شوید به عبارت دیگر در مواجهه با اتفاقات پیش رو پیشگیری کنید؛ در مواجهه با ویروس کرونا نیز همین موارد باید اتفاق بیفتد.

ترس و دستپاچگی  باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد شد، ویروس کرونا نیز مانند بحران های دیگر زندگی ماست که اولین قدم در مواجهه با آن مدیریت ترس و اضطراب است تا با کنار گذاشتن استرس و نگرانی به حالت طبیعی خود برسید، چرا که باید فکر کنیم، تصمیم بگیریم و حل مسئله کنیم.

هر قدر میزان استرس، اضطراب و ترس باللاتر باشد قدر تفکر و حل مسئله پایین تر خواهد بود؛ به عبارت بهتر این دو رابطه معکوسی با هم دارند. بنابراین آرام باشید، خونسردی خود را حفظ کنید و اگر زمینه بیماری های اضطرابی را دارید ختما مشاوره بگیرید و راه های پیشگیری را رعایت کنید. هر چقدر استرس، اضطراب و وحشت بالاتر باشد قدرت تفکر، تصمیم گیری و حل مسئله پایین‌ترخواهد بود؛ یعنی یک رابطه کاملا معکوس برقرار است، پس آرام باشید، فکر کنید، اگر پیشینه بیماری‌ های اضطرابی، دارید حتماً مشاوره بگیرید و از همه مهمتر راه‌های پیشگیری را رعایت کنید.

چند نکته در مواجهه با ویروس کرونا

 1. کارهایی که از دستتان برمی آید اصولی و به طور منظم انجام دهید.
 2. کارهایی که منجر به بالا رفتن استرس و نگرانی می شود از آن ها دوری کنیم؛ مانند جلوگیری از دنبال کردن اخبار شبکه های مجازی
 3. با یکدیگر همدلی کنید، و بداخلاقی را کنار بگذاریم زیرا مشکلی را حل نخواهد کرد.
 4. بیشتر ورزش کنید و به سلامت جسمی و روانی خود اهمیت دهید.
 5. از احتکار و گران فروشی بپرهیزید و در هر شغلی که هستید یاری دهنده باشید.
5/5 - (1 امتیاز)
1 پاسخ
 1. Zeinab Ardestani
  Zeinab Ardestani گفته:

  قطعا مدیریت خود دراین مساله از هرچیزی یاری رسان تره . سپاس ازشما.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *