شخصیت خود شیفته

شخصیت خودشیفته و ارتباط آن با طرحواره استحقاق

آیا ارتباط شخصیت خودشیفته با طرحواره استحقاق را می دانید؟ شاید با فردی روبه رو شوید که در مورد توانمندی ها، موفقیت ها و حتی موقعیت هایی که در زندگیش اتفاق افتاده با بزرگ نمایی صحبت کند. به قدری این بزرگ نمایی به واقعیت نزدیک است که شما باور می کنید. اما بعد از اینکه شناخت بیشتری پیدا کردید، متوجه می شوید که بسیاری از تعاریف بزرگ نمایی بوده و موضوع خیلی ساده تر از آنست که آن فرد برای شما تعریف کرده است. این فرد دارای نوعی اختلال به نام اختلال شخصیت خودشیفته است.

این افراد دارای ذهنی خیال پرداز درباره موفقیت، قدرت، زیبایی و حتی عشق هستند. آنها خود را فرد خاصی می دانند و معتقد هستند که تنها توسط افراد خاص و مشهور درک می شوند. این افراد همیشه خود را حق به جانب دانسته و فکر می کنند که همه افراد باید نیازهای آنها را برآورده کنند. اختلال شخصیت خودشیفته مانند کلیه بیماری های اختلال شخصیت (پارانوئید، اختلال شخصیت مرزی ، شخصیت نمایشی و …) از طرحواره ایجاد می شود. طرحواره استحقاق باعث ایجاد این بیماری در افراد می شود.

شخصیت خودشیفته و ارتباط آن با طرحواره استحقاق

طرحواره استحقاق چیست؟

طرحواره و یا تله زندگی استحقاق به ۳ دسته تقسیم می شود:

 1. استحقاق لوس
 2. استحقاق وابسته
 3. تکانشگری

استحقاق لوس

این فرد بسیار پرتوقع و کنترل گر بوده و دوست دارد تا همه چیز طبق میل او پیش رود.

ریشه استحقاق لوس

والدین نتوانسته اند تا نظم و کنترلی بر روی فرزندان خود داشته باشند، فرزندان چنین والدینی بسیار لوس، ننر و از خودراضی هستند.

استحقاق وابسته

او خود را فردی ضعیف، بی کفایت و نالایق می داند و توقع دارد، تا دیگران قوی بوده و از او مراقبت کنند.

ریشه استحقاق وابسته

ریشه این نوع از  طرحواره استحقاق را باید در رفتار والدین جستجو کرد. والدینی که مسئولیت کارهای سخت فرزندانشان را بر عهده می گیرند. آنها سعی می کنند تا کلیه امکانات رفاهی را برای فرزندانشان فراهم کنند.

تکانشگری

اگر در دام این تله افتاده باشید، ید طولایی در کنترل ناپذیری احساس ها و رفتارهایتان دارید. معمولا افراد در این نوع طرحواره حوصله انجام کارهای خسته کننده و تکراری را ندارند و اگر بخواهند کاری را انجام دهند، خیلی زود ناکام و بی حوصله می شوند.

اما به راستی این نوع طرحواره از کجا ریشه گرفته است؟

ریشه تکانشگری

در اکثر بیماران، ریشه تکانشگری، نوعی جنگ یا جبران افراطی در برابر سایر تله های زندگی اصلی است. این تله ها عبارت اند از محرومیت هیجانی، نقص شرم یا طرد اجتماعی.

مسلما این طرحواره در تمام مراحل زندگی فرد تاثیرات منفی داشته و زمانی که این تله در افراد پررنگ باشد، منجر به اختلال شخصیت خودشیفته می شود.

شخصیت خودشیفته و طرحواره استحقاق

ویژگی های یک فرد خودشیفته

افراد خود شیفته دارای ۳ ویژگی بارز هستند:

 1. اهمیت فوق العاده زیادی برای خود قائل هستند.
 2. همواره درصدد دریافت تحسین و تمجید از سوی دیگران هستند.
 3. قادر به همدلی با دیگران نیستند.

نقش فرد خودشیفته در یک رابطه عاطفی

فرد خود شیفته در یک رابطه عاطفی به دلیل درخواست مداوم توجه، تمجید و تحسین در نهایت فرد مقابل را خسته می کند. او در رابطه عاطفی همانند یک کودک رفتار می کند و دارای عزت نفس پایینی است. فرد خودشیفته بسیار شکننده و عطش سیری ناپذیری نسبت به دریافت تحسین و تمجید از خود نشان می دهد.

اگر وارد رابطه ای با یک فرد خودشیفته شده اید و یا می خواهید که با همچین فردی وارد رابطه شوید، شما هم باید ۳ موضوع مهم را در نظر بگیرید.

 • از دریچه حسادت او به جهان نگاه کنید

یکی از ویژگی های بارز این افراد، این است که اگر فردی انتقادی کند به او برچسب حسادت می زند. محبوب شما، نسبت به دیگران و حتی به شما حسادت می کند.

 • حد و مرزهایی را برای رفتارهای پرخاشگرانه و تحقیرکننده اش تعیین کنید

برخی از برخوردهای منفی که از سمت دیگران دریافت می کند، به فرد خودشیفته احساس حقارت را منتقل کرده باعث رفتارهای پرخاشگرانه در این فرد می گردد.

 • از ویژگی های محبوب خودشیفته خود تعریف کنید

با او همدلی کنید و حس همدلی را با دادن پاداش های کلامی و غیر کلامی تقویت کنید.

در مورد افراد خودشیفته بهتر است بدانید که این افراد راه طولانی برای درمان دارند. بهترین مسیر این است که ابتدا خودتان به روان درمانی روی بیاورید. بعد از اینکه به روان درمان مراجعه کردید، اکنون می توانید به بهانه کمک به شما در برخی جلسات درمان حضور یابد.

درمان خودشیفتگی

اما برای درمان اختلال شخصیت خودشیفته چه اقدام هایی توسط روان درمانگر انجام می پذیرد:

 • ایجاد حس همدلی
 • شناسایی توانایی ها و شایستگی های فرد
 • شناسایی مشکلات و افزایش اعتماد به نفس بیمار
 • پذیرش محدویت ها
 • کاهش استرس و مدیریت بحران
 • مهمترین نکته ایی که می تواند روند درمان را تسریع کند، حضوراعضای خانواده در برخی از جلسات مشاوره است.

دارو درمانی در شخصیت خودشیفته

هیچ دارویی به طور خاص برای درمان اختلال شخصیت خودشیفته ، وجود ندارد. با این حال در صورت وجود علائم افسردگی و یا اضطراب، می توانید از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب تحت نظر و تشخیص روانپزشک خود استفاده کنید.

سخن نهایی

اگر احساس کردید، شما و یا یکی از اطرافیانتان دارای علائم خودشیفته هستید، حتما باید به مشاور مراجعه کنید تا تحت درمان قرارگیرید. کلنیک مشاوره مازلو با بهره گیری از بهترین مشاوران و روان درمانگران به شما عزیزان کمک می کند، تا در مسیری درست تحت درمان قرارگرفته و زندگی شیرین و لذت بخش تری را برای خود ایجاد کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *