رابطه عاطفی

رابطه عاطفی یا عشقی را چگونه حفظ کنیم؟

به دست آوردن چیز‌های با ارزش و رسیدن به اهداف گران‌بها از جمله رابطه عاطفی مستلزم سعی و پشتکار زیادی است، اکثر اوقات باید کفش آهنین پوشید و جلو رفت. متاسفانه فقط افراد کمی می‌دانند که وقتی به هدفشان رسیدند و آن مورد گران بها را بدست آوردن تازه وارد مرحله مهمتری می‌شوند، نگه داشتن و حفظ کردن زیبایی آن، و در مرحله بعد ارتقاء و رشد دادن آن، درست مثل تلاش برای خرید یک گیاه زیبا است.

رابطه عاطفی یا عشقی

رابطه عاطفی و حفظ آن

در رابطه عشقی نیاز است که اطلاعات و مهارت‌ های لازم رو یاد بگیرید، ولی لازم نیست مانند یک روانشناس شوید و برای حفظ کیفیت رابطه حتی بعد از چندین سال یه سری مهارت‌های پایه‌ای نیاز دارید. متاسفانه در اکثر موارد زوجینی را می‌بینم که حتی مهارت حرف زدن و گوش کردن را یاد نگرفتند و از کوچکترین مهارت ها آگاهی لازم را ندارند، مثلا نمی‌دانند که وقتی همسرشان صحبت می‌کند باید به او نگاه کنند و یا نمی‌دانند که سرزنش کردن و سرکوفت زدن در رابطه عاطفی ممنوع است. در ادامه به چند نکته مهم در حفظ رابطه و سلامت آن می پردازیم.

مثبت دیدن

ویژگی مثبت همسرتان را ببینید و به بازگو کنید، بیان کردن برای خودتان و شنیدن آن‌ برای همسرتان شادی بخش خواهد بود، خودخوری نکنید و اگر موضوعی عصبانی کرده است، با احترام در موردش صحبت کنید و به توافق برسید همچنین نباید انتظار داشته باشید که بعد از چند سال باید شما را شناخته باشد پس صحبت کردن کمتر از خودخوری انرژی می‌گیرد.

با احترام صحبت کردن

در رابطه عاطفی حرف دلتان را با احترام بزنید چراکه جملات کنایه آمیز سوءتفاهم‌های بزرگی را به همراه دارد پس به جای آن محترمانه انتظارتان را عنوان کنید، مثلا به جای اینکه بگویید: «تو که تحویل نمی‌گیری! کارات زیاد شده، بگویید: عزیزم من انتظار دارم یا دوست دارم وقتی از سرکار میام باهام احوال پرسی گرم داشته باشی.»

گفتگو کردن

زمانی در شبانه روز را به گفت‌وگو اختصاص دهید در این زمان ۶ دانگ باید حضور داشه باشید؛ چراکه حین تماشای برنامه تلوزیونی نمی‌شود گفت‌وگو کرد و به یکدیگر نگاه کنید، سوال بپرسید و هیجان نشان دهید و مهارت‌های زبان را بیاموزید بی توجهی عمیق‌ترین ضربه‌ها را به رابطه تان خواهد زد؛ اگر رابطه تان برایتان مهم است سواد آن را بدست آورید.

هدیه گرفتن

تاریخ های رابطه عاطفی و مناسبت‌ها را فراموش نکنید. حتی شده با یک شاخه گل آن‌ها را یاد آوری کنید، سورپرایز کردن را جدی بگیرید همچنین همانقدر که حمایت کردن و همدلی کردن لازم است به همان اندازه حمایت خواستن و شنیده شدن اهمیت دارد و درخواست کمک کردن احساس ارزشمندی و توانمندی طرف مقابل را افزایش می‌دهد.

مدیریت رابطه عاطفی

مدیریت خشم

به یاد داشته باشید که عصبانیت‌های لحظه‌ای می‌تواند هر چه را که رشته کرده اید پنبه کند پس مدیریت خشم را بیاموزید. یاد بگیرید که در جمع‌های دوستانه و فامیلی به هم احترام بگذارید چرا که هر چه احترام بیشتر باشد دخالت اطرافیان کمتر خواهد بود و مسخره کردن و سرکوفت زدن مخصوصا در جمع از خط قرمز‌های ارتباط است. و در آخر نگه داشتن یک رابطه عاطفی  چند ساله از بدست آوردن یک رابطه به مراتب سخت‌تر است، مهارت آن را بیاموزید و از متخصصین کمک بگیرید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *