طرحواره ها بازی گردان ضربه عشقی

طرحواره ها بازی گردان ضربه عشقی

در مقاله طرحواره ها بازی گردان ضربه عشقی طرحواره درمانگر مازیار جلوه در مورد ضربه عشقی و انواع آن برای شما سخن می گوید. با به هم ریختن رابطه عاطفی و فعال شدن طرحواره ها از جمله طرحواره طرد رهاشدگی، افراد وارد یک شوک اساسی می شوند. این ضربه به منطقه امن، آمال، آرزوها و انتظارات آنها آسیب وارد کرده و امیدشان را به یک باره می شکند. با حجمی از احساسات منفی ازجمله ترس، وحشت، درماندگی، ناراحتی، غم، ناامیدی، حقارت، شرم، ضعف و همه هیجان هایی که هنگام فوت یک عزیز همراه فرد است، قابل لمس می باشد.

شاید لازم باشد در همین جا یکی از تفاوت های بارز سوگ و شکست عشقی را عنوان کنم. تفاوتی که می‌تواند فرد را تا مدت ها در ضربه عشقی نگه دارد و آن امید به بازگشت رابطه است. امیدی که معمولاً در سوگ تجربه نمی شود؛ مگر اینکه فرد در انکار شدید از دست دادن عزیز خود باشد. همانطور که در مقاله های قبلی اشاره کردم پیامدهای منفی این اتفاق به انواع مختلف عملکردی، هیجانی، جسمی و ارتباطی تجربه می شود.

 

طرحواره ها بازی گردان ضربه عشقی

 

ما بر اساس نظریه آقای دکتر ریچارد راس ضربه عشقی را در دو گروه ضربه عشقی نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم بندی می کنیم:

  • ضربه نوع ۱ همان اتفاقات غیر منتظره و ناگهانی هستند که فرد را دچار یک شوک عاطفی شدید و سهمگین می کند.
  • ضربه نوع دو مربوط به پدیده ای به نام جنگ طرحواره هاست؛ که در آن افراد هر لحظه از ابتدای رابطه و در حین آن به صورت مزمن عاطفه را کمرنگ می کنند. مدتی آشتی و مدتی قهر هستند. در طولانی مدت رنگ و بوی رابطه کم و کمتر می شود؛ اما همچنان در بازی روانی یکدیگر قرار دارند و انتظارات آنان از سوی یکدیگر برآورده نمی شود. حس و حال هم را درک نمی کنند. مستقیم و غیرمستقیم ناراحت می‌شوند و آزرده می کنند. اما باز هم در رابطه هستند. به نظر می رسد آنها در یک امید واهی که همان پررنگ تر شدن رابطه عاطفی است دست و پا می‌زنند. طرحواره هایی که معمولاً در ضربه ۲ نقش دارند طرحواره طرد رهاشدگی از نوع فقدان یا بی ثباتی طرحواره رهاشدگی یا طرحواره رهاشدگی از نوع دو یعنی وابستگی، طرحواره نقص شرم، طرحواره محرومیت هیجانی و طرحواره بی اعتمادی بدرفتاری است که با راهکارهای مقابله های متفاوت در زنجیره تقابل و طرحواره یکدیگر غرق می‌شوند. در مجموعه کارگاه های نیمه پنهان عشق یک و دو به این موضوعات اساسی می‌پردازیم.
  • مازیار جلوه زندگی خودرا دوباره بیافرینید با بینش رویش رهایی
5/5 - (5 امتیاز)
1 پاسخ
  1. Bahar asadi
    Bahar asadi گفته:

    من تمایل دارم در کارگاههای نیمه پنهان عشق شرکت کنم . به نظر خیلی جذاب میان . مرسی از مرکز مازلو

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *