خطر در رابطه عاطفی وقتی طرحواره ای فعال است

خطر در روابط عاطفی وقتی طرحواره فعال است

خطر در روابط عاطفی در طرحواره شرم و نقص در روابط عاطفی به مرور تو رابطه متوجه می شین که پارتنرتون از افراد دیگه ای هم داره صحبت می کنه! انگار که چند نفر تو آب نمک هستن! البته به این هم توجه داشته باشین که وقتی این نکات رو می خونین ممکنه برای شخص خودتون هم این موضوعات ناآشنا نباشه! در طرحواره نقص شرم ایراد گرفتن، انتقاد، تخریب شدن یا تخریب کردن، تهدید، سرزنش، سرکوفت و تمسخر، قضاوت و بدبینی تو رابطه زیاده. جرات نداری جوم بخوری! چه برسه به اینکه یه تصمیم مهم بگیری!

می دونی رابطه اشتباهه ها ولی گیر کردی توش! انتخاب پارتنرتون خیلی جالبه! یا به دنبال بی نقص ترین یا در دسترس ناپذیرترین هستین؛ یا با افرادی خیلی راحتین که ازتون خیلی پایین تر هستن اعتماد به نفس و عزت نفستون هر لحظه خورد می شه اگر بی نقص ترین باشه که احتمالاً کمالگرایی منفی هم داره پس سرزنشگر خوبیه. اگر ازتون پایینتر هم باشه که دیگه تکلیف مشخصه. دیگران هم تعجب می کنن که تو کجا و اون کجا!

طرحواره اطاعت

اگر در رابطه عاطفیتون کسی رو انتخاب کردین که قدرت طلبه، سلطه گره، دوست داره همه چی بر اساس میل ایشون پیش بره، اعتماد بنفسش خیلی بالاست و وقتی مخالفت می کنین معمولاً ناکام می شین و اتفاقاً عصبیش می کنین، طرحواره اطاعتتون فعاله همه کار باید بر اساس میلش پیش بره و اگر بر مبنای تصمیم شما باشه، باید کلی جواب پس بدین.در طرحواره اطاعت یواش یواش این روند باعث می شه شما یاد بگیری که برای راضی نگه داشتنش همیشه بهتره کوتاه بیای، کارها رو هندل کنی، مسئولیتها رو بندازی رو شونه های خودت، سنگ صبور باشی و بله قربان گو

علائم خطر در رابطه عاطفی وقتی طرحواره اطاعت فعال است

طرحواره استحقاق در روابط عاطفی

به نیازهای عاطفیتون توجه نمی کنه. در واقع نیازهای شما در اولویت هاش نیست. ممکنه در خلوت زوجی خودتون و یا حتی در جمع های دوستانه و خانوادگی تحقیرتون کنه. توانمندیها و دستاوردهاتونو نادیده می گیره یا مثلا میگه از نظر من کار خاصی نکردی! همدلی کردن رو بلد نیست و یا انجام نمی ده. در طرحواره استحقاق کلا طلبکاره هر کی هر کاری میکنه وظیفشه واگر انجام نمی ده از نظرش شعور نداره! تو رابطه باهاش معذبین؛ اونقدر که از خود مچکره! در برخی روابط هم شاهد این هستیم که کل مسئولیت هاشو روی دوش شما میندازه و اصرار داره که دیگران باید از من مراقبت کنن.

طرحواره معیارهای سختگیرانه

از دیگر موارد خطر در روابط عاطفی  این است که اگر جذب افرادی میشین که بسیار موفقه، پولداره، صاحب مقامه، دقیق و اتوکشیده و شاید وسواسیه، سخت گیر و پرتلاش و کمالگراست، عاشق کاره و استراحت براش معنی نداره، فرصتی برای اینکه با شما باشه نداره یا نمی خواد داشته باشه و معیارش برای زندگی سخت گیرانه است در طرحواره درمانی به نظر می رسه معیار شما هم برای ارتباط سرسختانه است! در طرحواهر معیار های سختگیرانه در یه حالت دیگه هم ممکنه طرحوارتون فعال باشه و فردی رو برای رابطه انتخاب کنید که برخلاف شما کاملاً بی خیاله، بی نظمه، اهمالکاره، شلخته است، دربرابرتون کوتاه میاد و راحته؛ به خاطر همین کنترل زندگی میوفته دست شما

علائم خطر در رابطه عاطفی زمانی که طرحواره معیارهای سختگیرانه فعال است

طرحواره بی اعتمادی در روابط عاطفی

رفتارهای که مشاهده میشه معمولاً غیر قابل پیش بینی است، باعث ترس و وحشتتون می شه و سریع آمپر می چسبونه. مسخرتون می کنه. بی اعتماد و بددله. این موضوع رو قالباً با بدبینی و کنترل گری بیش از حد نشون می ده؛ فریبکاری و سوء استفاده نقش پررنگی تو رابطتون بازی می کنه. در طرحواره بی اعتمادی همدلیش پایینه و آدمی نیست که حس درک شدن رو ازش بگیرین. و نکته آخر اینکه اگر رابطه جنسی باهاش دارین حس مورد تجاوز قرارگرفتن دست از سرتون بر نمی داره!

طرحواره شکست در روابط عاطفی

از دیگر موارد خطر در روابط عاطفی این است که حس می کنید پارتنرتون یه طبل تو خالیه؛ خیلی ادعاش می شه ولی در عمل از خودتون می پرسین چرا هیچ تلاشی نمی کنه؟! درسش که هنوز تموم نشده پس کار نداره! اگه تموم شده چرا نمی ره دنبال کار؟! اگه کار داره چرا دنبال پیشرفت نیست؟ اصلاً هدف داره؟ اگه داره چرا برنامه ریزی نداره؟!  در طرحواره شکست هدف هاش خیلی قشنگه اما از واقعیت حال حاضرش خیلی دوره! با انگیزه و قوی شروع می کنه اما وسط راه غر زدن ها شروع می شه و آروم آروم رها می کنه! خیلی باحالن این دوستان!

در عین حال که مثلاً استقلال کاری براشون خیلی مهمه، برنامهریزی هدفمندی هم ندارن (یعنی به هدف نمیرسن) ولی مثلاً شغل کارمندی هم آزارشون می ده. میگه من آدمی نیستم که برای کسی کار کنم؛ برام سخته! در حالیکه برای رئیسش سخت تره! چون معمولاً تنبلن، دیر می رن سرکار، نظمشون پایین و ادعاشون زیاد! برا همین زیاد شغل عوض می کنن. یه سری دیگه از این دوستان انصافا می تونن خیلی موفق باشن ولی با افرادی رابطه میگیرن که از خودشون خیلی بالاتره یا خیلی انتقاد گره و هولشون می ده تو موضع ضعف. یعنی انگار ناخودآگاه یه طرحواره عمیقی دارن که هی بهشون می گه تو شکست خورده ای!

علائم خطر در رابطه عاطفی وقتی طرحواره شکست فعال است

طرحواره محرومیت هیجانی در روابط عاطفی

زمان کمی برای با هم بودن دارین! اگر هم داشته باشین تمرکز ایشون تو کار خودشه؛ بهتون توجه خاصی نداره! خبری هم که از آغوش، بوسه و نوازش نیست؛ مگر در یک سری مراسمهای خاص. کلا انگار یه زندگی شخصی داره ادعاش اینه که باورکن شلوغم و وقت ندارم به این لوس بازیا برسم. طرحواره درمانگر به حل این مسائل میپردازد. در این طرحواره فرد معمولاً پرتوقعه و متوجه نمی شین برای چی ناراحته؟! چون حرف نمی زنه! برای رابطه صمیمی تر و ارتباط جنسی معمولا شما پیش قدم می شین. به همون اندازه که شما به اون فکر می کنین، اونم به شما و رابطتون فکر نمی کنه! اصلا نیست که فکر کنه. تو این رابطه انتظار درک شدن، راهنمایی گرفتن، توجه گرفتن، پشتیبان داشتن یه امید واهی است!

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *